Това е най-дългата пътническа седалкова въжена линия в България – 3990м. Състои се от две части:
Първата част на лифта
започва от покрайнините на град Сопот, близо до Сопотския манастир „Възнесение Господне“ (557м н.в., І станция) и достига в местност „Почивалото“ (1389м н.в., ІІ станция), като преодолява денивелация 832м.
Построена е през 1980г, дължината й е 2630м, а времето за пътуване – 22 мин., при скорост 2 м/с. Капацитетът на участъка е 300 души на час, а броят на седалките – 101.
Втората част на лифта
е от местност Почивалото (ІІІ станция) до района на хижа „Незабравка“ (ІV станция). Построена е след 10.11.1989 г, дължината й е 1360м, а времето за пътуване – 15 мин, при скорост 2 м/с.
Капацитетът на участъка е 250 души на час, а броят на седалките – 55.
Лифта се изкачва стръмно нагоре позволявайки ни да се наслаждаваме на заобикалящите ни дървета и хълмове.
Лифт Сопот ви осигурява бърз и лесен достъп до Национален Парк Централен Балкан и ви дава възможност за практикуване на любимия ви спорт.
Когато сте в Сопот, не пропускайте да посетите Дядо Стояновата воденица. Тя е описана от Иван Вазов в романа му „Под Игото“ и се намира в близост до пътя, който води към началната станция на седалковия лифт, в северозападната част на Сопот, на около 150 м южно от портите на манастира „Св. Спас“.
Близо до седалковия лифт се намира и Сопотският водопад. Той е висок около 15 метра, а край него има и подходящи места за пикник.
Изходна точка за водопада е манастирът „Възнесение господне“ (също се знае като манастир „Свети Спас“), който се намира отдясно на началната станция на сопотския лифт.
Предполага се , че манастирът „Св.Спас“ бил активно книжовно и духовно средище през 12-14 в. под името „Св.Троица“.
В Сопотския манастир на 7 декември 1858 г. Васил Иванов Кунчев-Левски бил ръкоположен за дякон Игнатий.
Източници: Опознай.бг ; НасамНатам.ком ; Лифт-Сопот.ком