Цапането съпътства всяко излизане сред любимата ни природа и неминуемо в един момент раницата проплаква жално за пералня…
Изпирането на една туристическа раница обаче не е толкова проста задача и начинът, по който трябва да подходите зависи от няколко обстоятелства. Важни са вида материя, от която е изработена и допълнителните приспособления, джобове и предмети по нея.
Също така, може ли да се мине без цялостно измиване, например ако работата се свежда само до няколко петна, най-добре е да си го спестите.
Преди да се заемете с миенето, извадете всичките вещи по джобовете и се уверете, че раницата е напълно изпразнена. Възможно е да има компоненти, които да се повредят при автоматично пране. Те също следва да се откачат и евентуално да се измият ръчно.
Не се препоръчва машинно пране на раница с импрегнирана повърхност. То може да влоши състоянието на основната материя, предпазваща от влага и тя да изгуби водонепромокаемостта си.
Как да изперем раница в пералня?
Когато пускате походната си раница в пералнята трябва да се придържате към няколко основни правила, за да запазите целостта и функционалността ѝ:
- Изваждане на вътрешни елементи
Извадете дъното и рамката на туристическата раница.
- Защита на раницата и пералнята
Обърнете раницата с вътрешността ѝ навън, така че всички закопчалки, джобове и колани да са затворени.
- Температура на изпиране
Настройте пералнята на не повече от 30 градуса, както и на минимални обороти или въобще без въртене.
- Сушене на материята
Изделия със защитна мембрана не трябва да се сушат с помощта на допълнителни средства. Производителите обикновено съветват да се перат без изцеждане, така че поставете раницата да съхне и изчакайте водата да изтече сама.
Как да изперем раница на ръка?
Ръчното изпиране е определено по-удачният вариант за туристическата раница, но и при него трябва да се съблюдават някои правила:
Не използвайте много прах за пране или други силни почистващи вещества. Препоръчително е да се използва специален препарат за екипировка или водоустойчиви материи.
Избягвайте прекаленото мачкане на раницата, особено ако е снабдена със защитна мембрана.
Перете само в хладка вода, с температура не повече от 30 градуса, като най-добрият температурен режим е 25–30 градуса.
Внимателно и леко изстискайте раницата и я оставете да съхне окачена.
Следвайки тези правила, можете да поддържате качеството на походната си раница максимално дълго и да удължите живота ѝ с години.
Източник: 360mag